Lek, a suplement – czy dostrzegasz różnicę?

Często jest tak, że nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, co jest lekiem a co suplementem. Kompletnie nie zwracamy na to uwagi, a jednak różnica jest bardzo istotna i powinniśmy mieć świadomość, czym różnią się te produkty. Lek jest produktem leczniczym czyli pewną substancją lub ich mieszaniną, która ma ściśle ustalone właściwości czyli zapobiega chorobom lub też je leczy.

Między lekiem a suplement diety jest diametralna, ogromna różnica, która niestety przez wiele osób jest zupełnie ignorowana. Wyjaśnijmy więc – suplement diety jest środkiem spożywczym i ma po prostu ma na celu uzupełnienie naszej normalnej, codziennej diety.

Suplementy nie są zatwierdzane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych, tak jak to jest w przypadku leków. Leki mają także ściśle określone wskazania i są regularnie i dokładnie kontrolowane, są nieustannie nadzorowane przez inspekcję farmaceutyczną.

W przypadku suplementów ta kontrola także istnieje, ale przeprowadza ją jedynie inspekcja sanitarna – czyli to zdecydowanie nie to samo. Generalnie suplement nie ma żadnego potwierdzonego oficjalnie działania na nasz organizm innego niż składniki naszej codziennej diety – najczęściej uzupełniają nasze niedobory, przez co wspierają np. wygląd naszych włosów, paznokci czy skóry.

Wykorzystują też działanie naturalnych składników i poprzez ich intensyfikację wpływają pozytywnie na nasz organizm – np. przyspieszają metabolizm, poprawiają funkcjonowanie stawów, dodają energii czy poprawiają koncentrację.

Zarówno suplementy jak i leki kupimy w aptece, a na ich opakowaniach znajdziemy wyraźną informację na temat tego, z jakim rodzajem produktu mamy do czynienia.

Nic nie stoi na przeszkodzie byśmy stosowali suplementy, nawet czasami jest to bardzo wskazane – jednak musimy wiedzieć, że producent w żaden sposób nie daje gwarancji na działanie suplementu, a ich wpływ na nasz organizm często może być różny.

Najważniejszym jest to, by za każdym razem po prostu zapoznać się z treścią ulotki – przy każdym specyfiku, nawet takim, który jest wydawany bez recepty!

Niestety popełniamy często taki błąd, że to co bez recepty łykamy jak cukierki i nie bardzo się tym przejmujemy – tymczasem takie bezmyślne ich spożywanie może doprowadzić do wystąpienia efektów ubocznych. Nie ma co się bawić swoim zdrowiem i łykać byle co.

Podsumowując – różnice między lekiem (bez recepty) a suplementem:

 • lek leczy lub zapobiega i ma ściśle określone działanie, które jest regularnie kontrolowane przez specjalny urząd
 • suplementy nie podlegają takiej kontroli
 • rodzaj produktu jest zawsze zapisany (choćby małym druczkiem) na opakowaniu
 • istnieją także różnice w oznaczeniu np. kodem kreskowym
 • składniki leków i suplementów są różne

Wasze komentarze:

 1. To najczęściej zwykłe oszustwo- to, że cos jest suplementem pisze się w reklamach takimi literkami, żeby nikt nie widział. A ludzie nie wiedza o co chodzi, więc kupuja to za grube pieniądze, a potem Się załamują, ze wcale nie działa tak, jak obiecali…

  Odpowiedz
 2. Niektóre suplementy są jednak całkiem niezłe, ale zgadzam się co do tego, że powinno to być jasno powiedziane, a ludzie powinni być wyedukowani co to tego, co to w ogóle znaczy „suplement”

  Odpowiedz
 3. Niestety większość ludzi nie ma o tym zielonego pojęcia i nie odróżnia leków od suplementów. Najgorsze jest jednak to, że pani w aptece i lekarz, którzy dobrze wiedzą co jest co, wcale przeciętnego Kowalskiego o tym nie poinformują

  Odpowiedz

Dodaj komentarz